8 Aralık 2012

Şarkı: Barbara Mason - Yes, I'm Ready (1965)

Biraz önce Youtube üzerinde eskiden "beğendiğim" videolara şöyle bir göz gezdiriyordum ve bir şarkıya rast geldim. Nasıl pek üzerinde durmamışım, yalnızca bir "like" ile geçiştirmişim hayret.


Barbara Mason 1947'de Filadelfiya'da doğmuş. 18 yaşında da ilk "hit"ini elde etmiş: "Yes, I'm Ready" (pop listelerinde 5, R&B listelerinde 2 numaraya kadar yükselmiş). Şarkıyı da kendisinin yazdığını eklemekte fayda var. O dönemde R&B ve soul'la iştigal eden kadın şarkıcılar için oldukça ayrıksı bir durum. Üstelik bununla da bitmiyor; şarkı, sonradan Philly Soul olarak tanınıp Filadelfiya'nın medar-ı iftiharı olacak müzik türünün de ilk örneklerinden biri (söz konusu müzik türü, baştan aşağı "tatlı" yaylılarla, delip geçen üflemelilerle örülü zengin düzenlemeleriyle ve kökenini Filadelfiya'da buluşuyla kendini ayırt ediyor).

Mason, bu şarkının ardından ise 70lere kadar oldukça mütevazı bir kariyer sürdürmüş. Birkaç küçük çaplı hitle yetinmiş. 1970lerde kendine "seksi" bir persona yaratmış. 1973'te Curtis Mayfield'in Superfly filmi için yazdığı meşhur "Give Me Your Love"ın bir yorumu ile de yine listelerde tırmanabildiği yere kadar tırmanmış. Hâlâ da müzik yapıyor, son albümünü 2007'de yayımlamış.

Gelelim bu yazının esbab-ı mucibesine:

Barbara Mason - Yes, I'm Ready (1965)


Girişteki davul atağının sakinliği, güneş ışınlarını yumuşatıp yavaşça ama sanki su üzerinden yansıyormuşçasına parlak bir şekilde yere indiren gitarlar, kurumuş yaprakların hafif bir meltemle süzülerek düşmesini sağlayan yaylılar... Böyle büyülü şarkılar pek az geliyor artık dünyaya.

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...