29 Haziran 2007

Şarkı: The Coral - Who's Gonna Find Me (2007)

Bilmiyorum daha önce 90'lı yıllarda Britanya'dan çıkan en iyi, en güzel grubun bana göre Supergrass olduğunu söylemiş miydim; söylemediysem söyleyeyim. Madem bunu söyledim, 2000'lerdeki Britanyalı favorimin de The Coral olduğunu belirtmeden geçmeyeyim.

Liverpoollu grup The Coral, 2001 tarihli ilk 45'likleri Shadows Fall ve 2002 tarihli ilk albümleri The Coral'dan bu yana "yeni psychedelic akım"a dair mis gibi örnekler sunmakta (örnek sunmak da ne demekse; şarkı yapıyor, albüm yapıyor işte arkadaşım).

2002 tarihli ilk albümlerinden sonra her yıl bir albüm yaparak (gerçi 2004'ü bir "mini albüm"le geçiştirdiler; ama olsun) bizi mutluluğa sürüklüyorlardı. 2006'da bir ara verdiler, o yıl albüm malbüm yayımlamadılar; fakat 2007'yi boş geçemezlerdi. Yeni albümleri Roots and Echoes Ağustos ayının 6'sında yayımlanıyor. Albümün ilk 45'liği Who's Gonna Find Me ise dijital ortamda 23 Temmuz'da, basılı olarak 30 Temmuz'da piyasada. Videosu şimdiden ortalıkta:

İlk albümlerinden bu yana 60'lı yıllar estetiğine "modern tatlar katarak", zaman zaman The Byrds artistlikleri, zaman zaman The Zombies esintileri, zaman zaman The Clash hırçınlığıyla bizi bizden alıyorlardı. Etkilenim kaynaklarının 60'lar başı Merseybeat müziği, 60'lı yıllar Ska'sı, psychedelic/acid rock, Ennio Morricone tarzı hareketler, The Beach Boys tarzı armoniler, Strawberry Alarm Clock tarzı klavyeler, The Beatles tarzı melodiler, Love tarzı güzellikler, Frank Zappa tarzı sapkınlıklar falan olduğu da sen ben tarafından anlaşılıyordu.


Roots and Echoes'dan yayımlanacak ilk 45'lik de grubun bu tip davranışlarının sürdüğünü gösteriyor. Bu davranışları konser alanlarında görmek istiyoruz tabii. Albüm kapağındaki grup da sanki The Coral değil, 60'larda kalmış bir Folk/Rock grubu falan gibi görünüyor. Daha önceki The Coral albüm ve 45'lik kapaklarında rastladığımız Psychedelic dalgalar yerini böyle bir şeye bırakmış. İlk 45'lik ve kapaktan aldığım izlenime göre de albüm, Folk/Rock süslü bir Neo-Psychedelia albümü olacağa benziyor.

Albüm ilk işlerinden bu yana The Coral'la çalışan, Shack grubunun davulcusu Alan Wills'in plak şirketi Deltasonic'ten yayımlanıyor. Deltasonic de ayrıca incelenmesi gereken bir plak şirketi aslında. 2000'lerde Liverpool'dan çıkan pek çok harika şey bize bu kanaldan ulaşmış.

Neyse, biz albümü bekleyedururken şimdilik elimizdeki şarkıyla yetinelim.

1 yorum:

dadagu dedi ki...

i am a fool
for liver-pool

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...